Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 169

Warning: array_splice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 381
Stypa - z alkoholem czy bez? - Pensjonat Na Wzgórzach

BLOG

Stypa – z alkoholem czy bez?

01Mar

Stypa - z alkoholem czy bez?

Stypa to tradycyjne spotkanie najbliższych zmarłego tuż po pogrzebie. Na wspólnym posiłku żałobnicy mają okazję zamienić parę słów na temat zmarłego i pocieszyć się we wspólnym smutku. To dość prywatne spotkanie, na które nie są zapraszani wszyscy obecni na pogrzebie. W artykule przyjrzymy się temu, jak zorganizować stypę, co powinno znaleźć się w menu, a także sprawdzimy, czy należy zadbać o alkohol na stole.

Dlaczego organizujemy stypę?

Stypa organizowana jest często ze względu praktycznych. Niektórzy członkowie rodziny mogą na pogrzeb przyjeżdżać z tego, na takim spotkaniu mogą odpocząć od podróży i spożyć ciepły posiłek. Wspólne spożycie obiadu ma jednak wymiar nie tylko materialny, ale również symboliczny i duchowy. Organizując stypę okazujemy przybyłym swoją gościnność, a także wdzięczność za przybycie na pogrzeb i okazanie szacunku zmarłemu. Stypa odbywa się zazwyczaj w domu najbliższej rodziny zmarłego lub w lokalach gastronomicznych. Duchowy wymiar stypy dotyczy natomiast dawnych tradycji i przekonań dotyczących śmierci.

Stypa jako konsolacja

Utrata bliskiej osoby to dla jej rodziny ból i cierpienie. W okresie żałoby szczególnie ważne jest wsparcie przyjaciół i innych członków utworzonej przez nas społeczności. Wraz z czasem przychodzi konsolacja, której mianem nieraz określa się stypę. Ma ona zatem przynieść pozostającej na świecie rodzinie ulgę i pocieszenie w trudnym dla niej czasie. Uczty po pogrzebie nie są tradycją współczesną i są praktykowane w wielu kulturach.

W wielu kulturach – również słowiańskiej – wierzono, że na stypie powinno się cieszyć, a zatem biesiadować, nawet tańczyć, gdyż zmarły jest obecny jeszcze duchem ze swoimi krewnymi i jest to najlepszy wyraz oddania mu czci. Podobny wyraz miały mieć tutaj wznoszone na cześć zmarłego toasty. Alkohol może osłabić żałobny nastrój, co jest jak najbardziej mile widziane na stypie. Pożegnanie powinno mieć przecież radosny charakter, gdyż według wierzeń spotkamy się z naszym członkiem rodziny ponownie, gdy nadejdzie nasz czas, już w lepszym świecie.

Czy alkohol powinien znaleźć się na stypie?

Mimo, że alkohol na starosłowiańskich stypach był obecny, to współcześnie jego postawienie na stole budzi odrobinę wątpliwości. Ostatecznie to, czy znajdzie się on na przyjęciu będzie zależeć od nas i tego w jakim charakterze stypę chcemy urządzić. Czy ma mieć ona charakter bardziej refleksyjny, czy też wręcz odwrotnie ma być sposobem na powrót do normalności i przezwyciężenie smutku.

To, czy alkohol powinien być obecny na stypie zależy również od zwyczajów rodzinnych. Jeśli podczas innych spotkań wódka pojawiała się na stole, to nie ma przeciwwskazań, aby nie było jej i przy okazji stypy. Gdy podejrzewamy, że z powodu alkoholu okoliczności mogą wymknąć się spod kontroli, to lepiej odpuścić sobie postawienie wódki na stole.

Nikt do alkoholu na stypie nie będzie nas przymuszał, dlatego jeśli nie czujemy, że powinien on się na niej znaleźć, możemy z niego zrezygnować.

Przyjęcie okolicznościowe dla zmarłego i rodziny

Jeśli nasz budżet jest ograniczony stypę możemy zorganizować u siebie w domu lub w domu jednego z członków rodziny, u którego możliwe będzie pomieszczenie wszystkich gości. Lepszym pomysłem będzie oczywiście skorzystanie w tej kwestii z pomocy profesjonalistów. Stypy organizowane są przez lokale gastronomiczne, ale i również domy pogrzebowe. Zdanie się w tej kwestii na fachowców będzie dla na w końcu wytchnieniem od intensywnych przygotowań do pochówku. Zadbajmy o to, aby stypa odbyła się w miejscu niedaleko cmentarza. W przeciwnym razie koniecznością będzie również załatwienie transportu dla zaproszonych gości.

Dlaczego stypa w restauracji?

Zorganizowanie stypy w restauracji jest najprostszym i najwygodniejszym sposobem na wydanie tego typu przyjęcia. W tej kwestii nasze zadanie będzie ograniczać się jedynie do wybrania stosownego menu, a także zapłacenia za wystawiony rachunek. Z głowy odchodzi nam cały problem związany z przygotowaniem potraw, jak i samego lokalu do przyjęcia gości.

Co powinno znaleźć się w menu? Na stypę składa się zazwyczaj dwudaniowy obiad i deser. Dla gości przygotowywana jest zupa, posiłek stały, a także słodki poczęstunek. Przy wyborze poszczególnych potraw powinniśmy kierować się głównie preferencjami gości.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybranie kilku rodzajów zup – np. rosół, barszcz czerwony, grzybowa – oraz dwóch rodzajów dania głównego (do wyboru). W zależności od tego, czy nasi goście jadają mięso, czy nie. Świetnie sprawdzi się w roli głównego dania kotlet z piersi kurczaka lub indyka, de volaille, pulpety w sosie koperkowym lub pieczona karkówka. Alternatywą wegetariańską może być spaghetti lub pierogi. Chodzi przede wszystkim o to, aby dania pomogły się gościom rozgrzać. Zwłaszcza, jeśli pogrzeb organizowany jest zimową porą.

Jeśli chodzi o deser, to tutaj również powinniśmy postawić na klasykę. Zdecydujmy się na najbardziej lubiane ciasta takie, jak sernik i szarlotka. Gościom powinniśmy zapewnić także kawę, herbatę i soki.

Stypa w domu - jak zorganizować?

Organizacja stypy w domu nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem. Choćby ze względu na czasochłonność przygotowywania posiłków dla wielu osób. Gotowanie w obliczu utraty członka rodziny nigdy nie jest dobrym pomysłem, dlatego alternatywą może być skorzystanie z usług firmy cateringowej. Jeśli chodzi o menu, to nie będzie się ono znaczącą różnić od tego, które jest polecane na stypę w restauracji. O ile nasza rodzina nie ma innych przyzwyczajeń postawmy po prostu na klasykę.

O czym warto pamiętać?

Stypa, jak już wspomnieliśmy na początku, ma za zadanie ukoić ból po stracie bliskiej osoby. Może być na niej obecna muzyka. Jednak nie jest ona koniecznością. Chcąc oddać hołd bliskiej osobie, możemy posłuchać jej ulubionych utworów. Pamiętajmy również o tym, aby na stypie wypowiadać się dobrze o zmarłym. Mówienie o przeszłych niesnaskach nie jest stosowne i może wywołać niepokój lub nawet spowodować kłótnie w rodzinie.

Warto również wiedzieć, że obyczaje w różnych częściach polski – np. w mieście Kraków lub Warszawa – mogą nieznacznie się od siebie różnić. Weźmy to pod uwagę przy organizacji przyjęcia.

Potrzebujesz wyprawić stypę?

Daj znać, a my zadbamy o każdy szczegół.