Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 169

Warning: array_splice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 381
Stypa - jak się zachować? - Pensjonat Na Wzgórzach

BLOG

Stypa – jak się zachować?

28lt.

Stypa - jak się zachować?

Kiedy nasze bliskie osoby odchodzą, bardzo ważne dla tych, którzy pozostają jest uczczenie ich pamięci. Jest wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o sposób zachowania stypie. Jednak najważniejszą z nich jest przede wszystkim obecność. W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zachowania na stypie.

Czy trzeba iść na ten stypę?

W przeciwieństwie do uroczystości pogrzebowej na stypę mogą wybrać się jedynie zaproszone osoby. Najczęściej jest ona dedykowana najbliższym znajomym i krewnym zmarłego. Stypa jest urządzana od wielu pokoleń i nie tylko w polskiej kulturze. Tradycja ucztowania po uroczystości pogrzebowej sięga czasów starożytnych. Jednym z powodów jej wydawania jest przyjazd krewnych z dalekich stron. Jeśli zatem jedziesz na pogrzeb z daleka, to pójście na stypę będzie jak najbardziej uzasadnione. Stypa jest organizowana nie tylko ku czci zmarłego. Jest także sposobem na okazanie gościnności i wdzięczności przybyłym gościom, którzy przyszli okazać zmarłemu szacunek.

Co ubrać na stypę?

Wybierając się na stypę, nie jesteśmy zobowiązani do ubrania się na czarno. Wystarczy, że nasz strój będzie uroczysty i nie krzykliwy. Najlepiej oczywiście, gdy zdecydujemy się na ciemne kolory. Poprzez ubiór mamy oddawać szacunek, dlatego dobrze jest unikać jaskrawych barw i wzorów, które mogłyby zostać źle odebrane przez opłakującą utratę bliskiego rodzinę.

Wybór miejsca na stypie - gdzie usiąść?

O umiejscowienie poszczególnych gości decyduje zazwyczaj organizator przyjęcia okolicznościowego. Najbardziej honorowe miejsca – u szczytu stołu – zajmować będą najbliżsi zmarłemu lub najstarsi w rodzinie. Obok nich zasiadać będą ich partnerzy i dzieci. Pozostali siadają w dowolnej konfiguracji. Gdy nie widzisz karteczek z nazwiskami, staraj się pozostać czujnym/ą i unikaj miejsc, które są przeznaczone dla najważniejszych członków rodziny. Podążaj za sugestiami bliskich zmarłego.

Co powinniśmy mówić na stypie?

Stypa nie jest spotkaniem towarzyskim w zwyczajnym rozumieniu tego słowa. Rodzina zmarłego pogrążona jest w smutku, a każde zdanie do niej wypowiedziane powinno być przemyślane i wyważone. Przyjęcie okolicznościowe tego typu nie wymaga od gości prowadzenia elokwentnych rozmów i wzajemnego zabawiania się. Staraj się raczej podążać za zasadą, że im mniej będziesz mówić tym lepiej. Nie czuj na sobie presji usilnego pocieszania rodziny zmarłego lub nachalnego składania im kondolencji. To nie pomoże w ich smutku. Wystarczy, że powiesz do nich „Przykro mi z powodu Twojej straty” lub „Moje kondolencje”. Oba te sformułowania są wystarczające dla okazania im stosownego wsparcia. Osoby, które czują ból z powodu straty bliskiej osoby mogą czuć się odizolowane i samotne. Jeśli znasz je wystarczająco dobrze, możesz okazać im współczucie poprzez uznanie ich cierpienia słowami „Z pewnością jest Ci teraz ciężko”. Jednak jest to sformułowanie dość ryzykowne – zwłaszcza w polskiej obyczajowości. Może bowiem spowodować trudną do przewidzenia reakcję. Pamiętaj również, że o zmarłych nie mówi się źle. Jeśli przyjdą Ci do głowy refleksje na temat osoby, która odeszła, ogranicz się do mówienia tylko o tych pozytywnych. W przeciwnym razie możesz narazić się na popełnienie sporego nietaktu lub – co gorsza – spowodowanie rodzinnej kłótni.

Stypa w restauracji, a stypa w mieszkaniu.

Stypa ogranicza się zazwyczaj do wspólnego zjedzenia obiadu i deseru. Najczęściej odbywa się w lokalu gastronomiczny. Ze względu na łatwość dostania się na miejsce, może to być również restauracja, która znajduje się niedaleko cmentarza. W przypadku decyzji najbliższej rodziny zmarłego o urządzeniu przyjęcia w lokalu nie musisz się o nic martwić. Ciężar przygotowania posiłków i obsługi spada na profesjonalistów, których zadaniem jest zadbanie o dobre samopoczucie gości. Gdy jednak stypa jest organizowana w mieszkaniu należącym do rodziny stosownie jest się wykazać empatią i pomóc w przygotowaniach. Niekiedy może się zdarzyć, że osoba urządzająca stypę będzie samodzielnie gotować – nie zamówi posiłków z cateringu – jeśli będzie to miało miejsce, zapytaj, czy możesz przygotować coś samodzielnie i w taki sposób ją odciążyć. Będzie to nie tylko miłym gestem, ale doskonałym sposobem na okazanie wsparcie swoim bliskim w trudnym dla nich czasie. W czasie obiadu postaraj się również pomóc w rozkładaniu i zwijaniu zastawy. Rób to jednak z wyczuciem, może się okazać, że organizator stypy nie życzy sobie takiej pomocy, dlatego zawsze jest dobrze najpierw po prostu zapytać.

Alkohol na stypie - pić, czy nie?

Kwestia alkoholu jest dla niektórych tematem drażliwym. Jednak niesłusznie. Napoje wysokoprocentowe pojawiały się na spotkaniach po uroczystościach pogrzebowych już dawniej i miały służyć one jako sposób na oczyszczenie ze smutków i powrót do normalności. Jeśli czujesz, że alkohol pozwoli Ci się odrobinę rozluźnić to nie zaszkodzi wypić jednego lub dwóch drinków. Pamiętaj jednak, żeby uważać. Zbyt duża ilość alkoholu – zwłaszcza w takiej emocjonalnej sytuacji – może doprowadzić do powiedzenia słów, czy też zachowań, które nie miałyby miejsca w innych okolicznościach. Pijmy zatem ostrożnie i kontrolujmy ilość spożytego trunku.

Na stypę tylko z zaproszeniem.

Na stypę mogą wybrać się jedynie zaproszone przez rodzinę osoby. Zazwyczaj jest to najbliższa rodzina i przyjaciele. W Polsce stypa to spotkanie, na którym wspomina się zmarłego przy wspólnym posiłku. Pamiętajmy jednak, że w czasie jej trwania nie powinniśmy mówić źle o zmarłym. Unikajmy również tematów niezwiązanych z ceremonią, gdyż mogłoby to zaniepokoić najbliższą rodzinę. Starajmy się także zachować umiar w jedzenie i piciu. Zwłaszcza jeśli na przyjęciu znajduje się alkohol. Stypy zazwyczaj nie trwają długo, a ich goście szybko rozchodzą się tuż po zjedzeniu wspólnego obiadu. Pamiętaj jednak, aby nie wyjść zbyt wcześnie, gdyż będzie to po prostu nietaktowne. Niezależnie od tego, czy stypa odbywa się w mieście Kraków, czy w Warszawie, tradycje dotyczące zachowania nie będą się w znaczny sposób od siebie różnić.

Potrzebujesz wyprawić stypę?

Daj znać, a my zadbamy o każdy szczegół.