Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 169

Warning: array_splice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sematio/domains/pensjonatnawzgorzach.pl/public_html/wp-content/themes/hillter/awe_shortcode/config.php on line 381
Przyjęcia okolicznościowe - Pensjonat Na Wzgórzach

Przyjęcia okolicznościowe

Stypa – z alkoholem czy bez?

01Mar

Stypa - z alkoholem czy bez?

Stypa to tradycyjne spotkanie najbliższych zmarłego tuż po pogrzebie. Na wspólnym posiłku żałobnicy mają okazję zamienić parę słów na temat zmarłego i pocieszyć się we wspólnym smutku. To dość prywatne spotkanie, na które nie są zapraszani wszyscy obecni na pogrzebie. W artykule przyjrzymy się temu, jak zorganizować stypę, co powinno znaleźć się w menu, a także sprawdzimy, czy należy zadbać o alkohol na stole.

Dlaczego organizujemy stypę?

Stypa organizowana jest często ze względu praktycznych. Niektórzy członkowie rodziny mogą na pogrzeb przyjeżdżać z tego, na takim spotkaniu mogą odpocząć od podróży i spożyć ciepły posiłek. Wspólne spożycie obiadu ma jednak wymiar nie tylko materialny, ale również symboliczny i duchowy. Organizując stypę okazujemy przybyłym swoją gościnność, a także wdzięczność za przybycie na pogrzeb i okazanie szacunku zmarłemu. Stypa odbywa się zazwyczaj w domu najbliższej rodziny zmarłego lub w lokalach gastronomicznych. Duchowy wymiar stypy dotyczy natomiast dawnych tradycji i przekonań dotyczących śmierci.

Stypa jako konsolacja

Utrata bliskiej osoby to dla jej rodziny ból i cierpienie. W okresie żałoby szczególnie ważne jest wsparcie przyjaciół i innych członków utworzonej przez nas społeczności. Wraz z czasem przychodzi konsolacja, której mianem nieraz określa się stypę. Ma ona zatem przynieść pozostającej na świecie rodzinie ulgę i pocieszenie w trudnym dla niej czasie. Uczty po pogrzebie nie są tradycją współczesną i są praktykowane w wielu kulturach.

W wielu kulturach – również słowiańskiej – wierzono, że na stypie powinno się cieszyć, a zatem biesiadować, nawet tańczyć, gdyż zmarły jest obecny jeszcze duchem ze swoimi krewnymi i jest to najlepszy wyraz oddania mu czci. Podobny wyraz miały mieć tutaj wznoszone na cześć zmarłego toasty. Alkohol może osłabić żałobny nastrój, co jest jak najbardziej mile widziane na stypie. Pożegnanie powinno mieć przecież radosny charakter, gdyż według wierzeń spotkamy się z naszym członkiem rodziny ponownie, gdy nadejdzie nasz czas, już w lepszym świecie.

Czy alkohol powinien znaleźć się na stypie?

Mimo, że alkohol na starosłowiańskich stypach był obecny, to współcześnie jego postawienie na stole budzi odrobinę wątpliwości. Ostatecznie to, czy znajdzie się on na przyjęciu będzie zależeć od nas i tego w jakim charakterze stypę chcemy urządzić. Czy ma mieć ona charakter bardziej refleksyjny, czy też wręcz odwrotnie ma być sposobem na powrót do normalności i przezwyciężenie smutku.

To, czy alkohol powinien być obecny na stypie zależy również od zwyczajów rodzinnych. Jeśli podczas innych spotkań wódka pojawiała się na stole, to nie ma przeciwwskazań, aby nie było jej i przy okazji stypy. Gdy podejrzewamy, że z powodu alkoholu okoliczności mogą wymknąć się spod kontroli, to lepiej odpuścić sobie postawienie wódki na stole.

Nikt do alkoholu na stypie nie będzie nas przymuszał, dlatego jeśli nie czujemy, że powinien on się na niej znaleźć, możemy z niego zrezygnować.

Przyjęcie okolicznościowe dla zmarłego i rodziny

Jeśli nasz budżet jest ograniczony stypę możemy zorganizować u siebie w domu lub w domu jednego z członków rodziny, u którego możliwe będzie pomieszczenie wszystkich gości. Lepszym pomysłem będzie oczywiście skorzystanie w tej kwestii z pomocy profesjonalistów. Stypy organizowane są przez lokale gastronomiczne, ale i również domy pogrzebowe. Zdanie się w tej kwestii na fachowców będzie dla na w końcu wytchnieniem od intensywnych przygotowań do pochówku. Zadbajmy o to, aby stypa odbyła się w miejscu niedaleko cmentarza. W przeciwnym razie koniecznością będzie również załatwienie transportu dla zaproszonych gości.

Dlaczego stypa w restauracji?

Zorganizowanie stypy w restauracji jest najprostszym i najwygodniejszym sposobem na wydanie tego typu przyjęcia. W tej kwestii nasze zadanie będzie ograniczać się jedynie do wybrania stosownego menu, a także zapłacenia za wystawiony rachunek. Z głowy odchodzi nam cały problem związany z przygotowaniem potraw, jak i samego lokalu do przyjęcia gości.

Co powinno znaleźć się w menu? Na stypę składa się zazwyczaj dwudaniowy obiad i deser. Dla gości przygotowywana jest zupa, posiłek stały, a także słodki poczęstunek. Przy wyborze poszczególnych potraw powinniśmy kierować się głównie preferencjami gości.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybranie kilku rodzajów zup – np. rosół, barszcz czerwony, grzybowa – oraz dwóch rodzajów dania głównego (do wyboru). W zależności od tego, czy nasi goście jadają mięso, czy nie. Świetnie sprawdzi się w roli głównego dania kotlet z piersi kurczaka lub indyka, de volaille, pulpety w sosie koperkowym lub pieczona karkówka. Alternatywą wegetariańską może być spaghetti lub pierogi. Chodzi przede wszystkim o to, aby dania pomogły się gościom rozgrzać. Zwłaszcza, jeśli pogrzeb organizowany jest zimową porą.

Jeśli chodzi o deser, to tutaj również powinniśmy postawić na klasykę. Zdecydujmy się na najbardziej lubiane ciasta takie, jak sernik i szarlotka. Gościom powinniśmy zapewnić także kawę, herbatę i soki.

Stypa w domu - jak zorganizować?

Organizacja stypy w domu nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem. Choćby ze względu na czasochłonność przygotowywania posiłków dla wielu osób. Gotowanie w obliczu utraty członka rodziny nigdy nie jest dobrym pomysłem, dlatego alternatywą może być skorzystanie z usług firmy cateringowej. Jeśli chodzi o menu, to nie będzie się ono znaczącą różnić od tego, które jest polecane na stypę w restauracji. O ile nasza rodzina nie ma innych przyzwyczajeń postawmy po prostu na klasykę.

O czym warto pamiętać?

Stypa, jak już wspomnieliśmy na początku, ma za zadanie ukoić ból po stracie bliskiej osoby. Może być na niej obecna muzyka. Jednak nie jest ona koniecznością. Chcąc oddać hołd bliskiej osobie, możemy posłuchać jej ulubionych utworów. Pamiętajmy również o tym, aby na stypie wypowiadać się dobrze o zmarłym. Mówienie o przeszłych niesnaskach nie jest stosowne i może wywołać niepokój lub nawet spowodować kłótnie w rodzinie.

Warto również wiedzieć, że obyczaje w różnych częściach polski – np. w mieście Kraków lub Warszawa – mogą nieznacznie się od siebie różnić. Weźmy to pod uwagę przy organizacji przyjęcia.

Potrzebujesz wyprawić stypę?

Daj znać, a my zadbamy o każdy szczegół.

Stypa – jak się zachować?

28lt.

Stypa - jak się zachować?

Kiedy nasze bliskie osoby odchodzą, bardzo ważne dla tych, którzy pozostają jest uczczenie ich pamięci. Jest wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o sposób zachowania stypie. Jednak najważniejszą z nich jest przede wszystkim obecność. W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zachowania na stypie.

Czy trzeba iść na ten stypę?

W przeciwieństwie do uroczystości pogrzebowej na stypę mogą wybrać się jedynie zaproszone osoby. Najczęściej jest ona dedykowana najbliższym znajomym i krewnym zmarłego. Stypa jest urządzana od wielu pokoleń i nie tylko w polskiej kulturze. Tradycja ucztowania po uroczystości pogrzebowej sięga czasów starożytnych. Jednym z powodów jej wydawania jest przyjazd krewnych z dalekich stron. Jeśli zatem jedziesz na pogrzeb z daleka, to pójście na stypę będzie jak najbardziej uzasadnione. Stypa jest organizowana nie tylko ku czci zmarłego. Jest także sposobem na okazanie gościnności i wdzięczności przybyłym gościom, którzy przyszli okazać zmarłemu szacunek.

Co ubrać na stypę?

Wybierając się na stypę, nie jesteśmy zobowiązani do ubrania się na czarno. Wystarczy, że nasz strój będzie uroczysty i nie krzykliwy. Najlepiej oczywiście, gdy zdecydujemy się na ciemne kolory. Poprzez ubiór mamy oddawać szacunek, dlatego dobrze jest unikać jaskrawych barw i wzorów, które mogłyby zostać źle odebrane przez opłakującą utratę bliskiego rodzinę.

Wybór miejsca na stypie - gdzie usiąść?

O umiejscowienie poszczególnych gości decyduje zazwyczaj organizator przyjęcia okolicznościowego. Najbardziej honorowe miejsca – u szczytu stołu – zajmować będą najbliżsi zmarłemu lub najstarsi w rodzinie. Obok nich zasiadać będą ich partnerzy i dzieci. Pozostali siadają w dowolnej konfiguracji. Gdy nie widzisz karteczek z nazwiskami, staraj się pozostać czujnym/ą i unikaj miejsc, które są przeznaczone dla najważniejszych członków rodziny. Podążaj za sugestiami bliskich zmarłego.

Co powinniśmy mówić na stypie?

Stypa nie jest spotkaniem towarzyskim w zwyczajnym rozumieniu tego słowa. Rodzina zmarłego pogrążona jest w smutku, a każde zdanie do niej wypowiedziane powinno być przemyślane i wyważone. Przyjęcie okolicznościowe tego typu nie wymaga od gości prowadzenia elokwentnych rozmów i wzajemnego zabawiania się. Staraj się raczej podążać za zasadą, że im mniej będziesz mówić tym lepiej. Nie czuj na sobie presji usilnego pocieszania rodziny zmarłego lub nachalnego składania im kondolencji. To nie pomoże w ich smutku. Wystarczy, że powiesz do nich „Przykro mi z powodu Twojej straty” lub „Moje kondolencje”. Oba te sformułowania są wystarczające dla okazania im stosownego wsparcia. Osoby, które czują ból z powodu straty bliskiej osoby mogą czuć się odizolowane i samotne. Jeśli znasz je wystarczająco dobrze, możesz okazać im współczucie poprzez uznanie ich cierpienia słowami „Z pewnością jest Ci teraz ciężko”. Jednak jest to sformułowanie dość ryzykowne – zwłaszcza w polskiej obyczajowości. Może bowiem spowodować trudną do przewidzenia reakcję. Pamiętaj również, że o zmarłych nie mówi się źle. Jeśli przyjdą Ci do głowy refleksje na temat osoby, która odeszła, ogranicz się do mówienia tylko o tych pozytywnych. W przeciwnym razie możesz narazić się na popełnienie sporego nietaktu lub – co gorsza – spowodowanie rodzinnej kłótni.

Stypa w restauracji, a stypa w mieszkaniu.

Stypa ogranicza się zazwyczaj do wspólnego zjedzenia obiadu i deseru. Najczęściej odbywa się w lokalu gastronomiczny. Ze względu na łatwość dostania się na miejsce, może to być również restauracja, która znajduje się niedaleko cmentarza. W przypadku decyzji najbliższej rodziny zmarłego o urządzeniu przyjęcia w lokalu nie musisz się o nic martwić. Ciężar przygotowania posiłków i obsługi spada na profesjonalistów, których zadaniem jest zadbanie o dobre samopoczucie gości. Gdy jednak stypa jest organizowana w mieszkaniu należącym do rodziny stosownie jest się wykazać empatią i pomóc w przygotowaniach. Niekiedy może się zdarzyć, że osoba urządzająca stypę będzie samodzielnie gotować – nie zamówi posiłków z cateringu – jeśli będzie to miało miejsce, zapytaj, czy możesz przygotować coś samodzielnie i w taki sposób ją odciążyć. Będzie to nie tylko miłym gestem, ale doskonałym sposobem na okazanie wsparcie swoim bliskim w trudnym dla nich czasie. W czasie obiadu postaraj się również pomóc w rozkładaniu i zwijaniu zastawy. Rób to jednak z wyczuciem, może się okazać, że organizator stypy nie życzy sobie takiej pomocy, dlatego zawsze jest dobrze najpierw po prostu zapytać.

Alkohol na stypie - pić, czy nie?

Kwestia alkoholu jest dla niektórych tematem drażliwym. Jednak niesłusznie. Napoje wysokoprocentowe pojawiały się na spotkaniach po uroczystościach pogrzebowych już dawniej i miały służyć one jako sposób na oczyszczenie ze smutków i powrót do normalności. Jeśli czujesz, że alkohol pozwoli Ci się odrobinę rozluźnić to nie zaszkodzi wypić jednego lub dwóch drinków. Pamiętaj jednak, żeby uważać. Zbyt duża ilość alkoholu – zwłaszcza w takiej emocjonalnej sytuacji – może doprowadzić do powiedzenia słów, czy też zachowań, które nie miałyby miejsca w innych okolicznościach. Pijmy zatem ostrożnie i kontrolujmy ilość spożytego trunku.

Na stypę tylko z zaproszeniem.

Na stypę mogą wybrać się jedynie zaproszone przez rodzinę osoby. Zazwyczaj jest to najbliższa rodzina i przyjaciele. W Polsce stypa to spotkanie, na którym wspomina się zmarłego przy wspólnym posiłku. Pamiętajmy jednak, że w czasie jej trwania nie powinniśmy mówić źle o zmarłym. Unikajmy również tematów niezwiązanych z ceremonią, gdyż mogłoby to zaniepokoić najbliższą rodzinę. Starajmy się także zachować umiar w jedzenie i piciu. Zwłaszcza jeśli na przyjęciu znajduje się alkohol. Stypy zazwyczaj nie trwają długo, a ich goście szybko rozchodzą się tuż po zjedzeniu wspólnego obiadu. Pamiętaj jednak, aby nie wyjść zbyt wcześnie, gdyż będzie to po prostu nietaktowne. Niezależnie od tego, czy stypa odbywa się w mieście Kraków, czy w Warszawie, tradycje dotyczące zachowania nie będą się w znaczny sposób od siebie różnić.

Potrzebujesz wyprawić stypę?

Daj znać, a my zadbamy o każdy szczegół.